TR| EN
YTÜ Racing
YTÜ Racing Kulübüne Başarılar!
2011 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Teknolojileri Kulübü bünyesinde, öğrenciler arası yapılan dünyanın en büyük mühendislik yarışması olan ve her yıl İngiltere'nin Silverstone yarış pistinde gerçekleşen Formula Student Yarışmasına katılmak amacıyla kurulan YTÜ Racing Takımı 2017 sezonu için 4. Nesil araçları olan YTR-04’ü üretti. Yeni araç, önceki  araçlara kıyasla tamamen yeni bir konsept ve tasarımla ortaya çıkarıldı. Her versiyonunda ivmelenerek artan mühendisliğiyle göze çarpan YTR-04’te aero paket kapsamında ön&arka kanatlar ve difüzör kullanılmasının yanı  sıra araç üzerinde bulunan parçalarda yüksek oranda karbon fiberkullanımı gerçekleştirilmiş.Böylece aynı  dayanıma sahip parçalar daha hafif hale getirilmiş. Önceki araca göre bu sene eklenen aero paket ve  paddle-shift ile kontrol edilen pnömatik vites sistemi (Formula 1’de kullanılan sistemle aynı kökenli)  kullanmaya başlamasına rağmen, bir önceki sezonun aracına göre yeni araç “15 kg” hafifletilmiş. Önceki senenin aracı olan “YTR-03 240 kg” iken “YTR-04 225 kg” olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca yarış aracında önceki seneden farklı olarak, 3D yazıcı ile üretilmiş emme manifoldu, yayvan yağ karteri, traction control gibi  yeni özellikler de yer alıyor.

YTU Racing ekibi bu yaz YTR-04 ile;  

 

- 20-23 Temmuz Macaristan(Euroring)

 - 1-5 Ağustos Çek Cumhuriyeti(Autodrom Most)  

 - 8-13 Ağustos Almanya(Hockenheimring)

yarışmalarında bulunacak.


AL-KOR Ailesi olarak değerli YTÜ Racing Ekibini, ülkemizi temsilen attıkları bu önemli adımdan dolayı tebrik eder, desteğimiz ile her zaman yanlarında olduğumuzu belirtir, başarılarının devamını dileriz.


“YTR-04 aracımız için; 1 adet yağ karteri, 4 adet tekerlek taşıyıcı, 2 adet  diferansiyel taşıyıcı ve 1 adet fren pedalı üretti. Aracın elzem komponentlerinden olan bu parçaları,  yüksek hassasiyet ve kısa zamanda üreten platin destekçimiz AL-KOR’a sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.”  YTU Racing Takımı